Wyrównanie wypłaconych zasiłkow
Redaktor: Webmaster   
08.11.2008.

Z dniem 7 lipca 2008 r. wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 r. sygn. akt. SK 16/06 ( Dz. U. Nr 119, poz.771), w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust.1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

Zasady postępowania przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przedstawił ZUS na stronie:                

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=2283

Z przedstawionych zasad wynika m .in., że:

-         Pracodawca na wniosek pracownika powinien dokonać wyrównania wypłaconych zasiłków za okres 3 lat, bez wydawania w tej sprawie decyzji ZUS.

-         Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego (dalej: świadczeń chorobowych) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy lub za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia (jeżeli jest zatrudniony krócej). Taką zasadę określa art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

-         Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego płatnicy zasiłków, którzy nie uwzględnili uznaniowych składników wynagrodzenia w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, są zobowiązani do przeliczenia podstawy ich wymiaru i wyrównania kwoty wypłaconych świadczeń. Wyrównanie to obejmuje świadczenia wypłacane w okresie trzech lat poprzedzających datę złożenia przez pracownika wniosku w tej sprawie. Przy czym świadczenia, do których prawo istniało w dniu 7 lipca 2008 r. podlegają wyrównaniu z urzędu.

-         Wyrównanie świadczeń chorobowych, finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przysługujących za okres przed dniem ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego (tj. przed 7 lipca 2008 r.) należy wypłacić wraz z odsetkami.

-         Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wyrównania świadczeń w terminie 30 dni od daty złożenia przez pracownika wniosku o wyrównanie.

  Wzór pisma

 

Komentarze
a jak to się ma w petro?
Dodany przez Gość w dniu - 30.01.2009.
czy ktoś w petro złozył taki wniosek i coś uzyskał?
wyrownanie wyplaconych zasilkow chorobow
Dodany przez Gość w dniu - 09.12.2008.
W dniu 24.11.2008r.wystapilam do pracodawcy-naczelnika Centrum Kadr i Płac z wnioskiem o dokonanie przeliczenia podstawy wymiaru zasilkow i wynagrodzenia za czas choroby oraz wyrowanania swiadczen. 
W odpowiedzi otrzymalam niezaewidencjonowana informacje, z nieczytelnym podpisem pracownika oraz brakiem pieczatki funkcyjnej gdzie podrzedny pracownik podaje mi do wiadomosci, ze firma wystapila do ZUS o stanowisko w sprawie oraz przystapila do modyfikacji informatycznego systemu kadrowo-placowego w celu realizacji naliczenia i wyplat wyrownan swiadczen. Wyplata wyrownania swiadczenia zostanie zrealizowana po zakonczeniu ww procesow. Prosze o pomoc. Pozdrawiam.
 
Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi artykułu.
  • Personalne odniesienia do autorów artykułu i innych komentarzy będą usuwane.
  • Prosimy nie dodawać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW.
Imię:Gość
Tytuł:
Komentarz:



Ochrona przed komputerami-spamerami - Otwórz kod, aby wysłać formularz.
Wpisz kod, który widzisz: *
Wskazówka: Przed WPISANIEM tekstu - jeśli masz trudność w odczytaniu tekstu na obrazku, odśwież stronę (F5). Zostanie załadowana ponownie z nowym obrazkiem i kodem.
 
 

Powered by AkoComment 2.01 PL+
Polska adaptacja - © Copyright 2006 by Zwiastun and SecurityImage 3.0.3

Zmieniony ( 08.11.2008. )