Rozliczanie godzin przez Dział Zasobów Ludzkich i Organizacji
Redaktor: Balbina   
09.03.2007.
    Po otrzymaniu ostatniego rozliczenia półrocznego sporządzonego przez Dział Zas.Ludzkich i Org. niektórzy z pracowników stwierdzili wyraźne błędy w sposobie naliczania czasu normy pracy i rozliczenia w następstwie przepracowanych godzin za ostatnie półrocze.
image028
    Najwięcej błędów było w sposobie rozliczania godzin zwolnienia chorobowego gdy wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ustalony zgodnie z art. 129 §1 kodeksu pracy ulega  w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy ( art.130§ 3 kodeksu pracy).
    Jak z powyższego wynika, w rozliczeniach z przepracowanego czasu pracy w okresie rozliczeniowym uwzględnia się usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy w ten sposób, że obniża się wymiar czasu pracy ( czyli ilość godzin do przepracowania w okresie rozliczeniowym) o liczbę godzin w związku z nieobecnością pracownika w pracy z powodu choroby ( czyli o liczbę godzin, którą pracownik przepracowałby, gdyby w tym czasie nie korzystał za zwolnienia  lekarskiego).
    Czyli mówiąc prościej: o ile zwolnienie chorobowe wypada w okresie pracy, należy tę ilość godzin odjąć od półrocznej normy pracy wliczając soboty i niedziele które miały być przepracowane w tym okresie – proste, prawda?
    A poniżej załączam jeszcze sposób wyliczenia chorobowego.
    Wynagrodzenie chorobowe  ( za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego ), jak i zasiłek chorobowy ( za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego – wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy ( art.92 § 2 kodeksu pracy), czyli łącznie z sobotami i niedzielami.
    Jeżeli korzystał ktoś ze zwolnienia lekarskiego przez 10 kolejnych dni kalendarzowych, to wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy przysługuje za okres 10 dni. Zwracam jednak uwagę, że art.92 § 1 kodeksu pracy przewiduje, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.
    Pozdrawiam Panie z Działu Zasobów Ludzkich i Organizacji za rozpoczęcie poprawiania „minusów” z ostatniego rozliczenia półrocznego.
Z poważaniem
Andrzej Tokarski
Komentarze
 
Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi artykułu.
  • Personalne odniesienia do autorów artykułu i innych komentarzy będą usuwane.
  • Prosimy nie dodawać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW.
Imię:Gość
Tytuł:
Komentarz:



Ochrona przed komputerami-spamerami - Otwórz kod, aby wysłać formularz.
Wpisz kod, który widzisz: *
Wskazówka: Przed WPISANIEM tekstu - jeśli masz trudność w odczytaniu tekstu na obrazku, odśwież stronę (F5). Zostanie załadowana ponownie z nowym obrazkiem i kodem.
 
 

Powered by AkoComment 2.01 PL+
Polska adaptacja - © Copyright 2006 by Zwiastun and SecurityImage 3.0.3

Zmieniony ( 09.03.2007. )